Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Spotkanie minister Marleny Maląg z litewską Minister Zabezpieczenia Społecznego i Pracy

Spotkanie minister Marleny Maląg z litewską Minister Zabezpieczenia Społecznego i Pracy

W piątek 17 września br. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się z Moniką Navickienė – Minister Zabezpieczenia Społecznego i Pracy Republiki Litewskiej. Spotkanie odbyło się w ramach II Polsko-Litewskich Konsultacji Międzyrządowych

Spotkanie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wiceministra Pawła Wdówika z Minister Zabezpieczenia Społecznego i Pracy Republiki Litewskiej Moniką Navickienė odbyło się w ramach II Polsko-Litewskich Konsultacji Międzyrządowych. Konsultacje odbywają się w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Litwy. Poświęcone są m.in. kwestiom europejskim i bezpieczeństwu w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa.

Minister Marlena Maląg o polskiej polityce prorodzinnej

Podczas spotkania minister Marlena Maląg przedstawiła działania polskiego rządu w zakresie wspierania rodzin i sprostania wyzwaniom demograficznym. Wskazała m.in. na program „Rodzina 500+”, „Dobry start”, „Mama 4+”, rozwój opieki instytucjonalnej nad dzieckiem w ramach programu „Maluch+”, a także wsparcie finansowe emerytów, podnoszenie płacy minimalnej i stawki godzinowej.

Szefowa resortu rodziny przedstawiła także założenia Strategii Demograficznej do 2040 r., a także rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie.

– Polityka rodzinna to polska racja stanu. Stawiamy na rodziny, ich dobrobyt, ale i godność, są w centrum naszych działań – podkreśliła minister Maląg.

Wymiana doświadczeń to wielka wartość

Minister Monika Navickienė zwróciła z kolei uwagę na wartość wymiany doświadczeń w tym zakresie. Wskazała, że ważne jest szukanie takich rozwiązań, które z jednej strony zachęcą obywateli do pozostania w kraju i posiadania dzieci, a z drugiej – będą wspierały rodziców na rynku pracy.

Minister Maląg oraz minister Navickienė zgodziły się, że w polityce prorodzinnej kluczowe jest dobre zdefiniowanie potrzeb rodzin i skuteczne, a więc także elastyczne odpowiadanie na te potrzeby.

Dostępność dla każdego

Podczas spotkania omówiono także realizowane i planowane działania wprowadzające dostępność architektoniczną, komunikacyjną oraz cyfrową  osób z niepełnosprawnościami. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceminister rodziny Paweł Wdówik zaznaczył, że polski Rząd „odszedł od modelu charytatywno-opiekuńczego w tym zakresie na rzecz modelu stawiającego na prawa człowieka".

Podstawą jest przyjęta na lata 2021-2030 Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Wiceminister Wdówik wyraził nadzieję na dalszą  współpracę w zakresie wymiany doświadczeń dot. zmiany systemu orzekania o niepełnosprawności.

Minister Monika Navickienė wskazała, że wyrównanie szans osób z różnymi możliwościami i umiejętnościami jest jej priorytetem. Podkreśliła chęć dalszej roboczej współpracy i wymiany dobrych praktyk w tym obszarze, w tym m.in dot. doświadczeń polskich w zakresie przepisów regulujących kwestię psów asystentów czy działalności Funduszu Solidarnościowego w Polsce.

Na koniec spotkania minister Maląg i minister Navickienė zadeklarowały chęć dalszej ścisłej współpracy i wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie aktualnych wyzwań społecznych.

Spotkanie premierów Polski i Litwy

Tego dnia odbyło się także spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Litwy Ingridy Szimonyte, podczas którego przyjęli wspólną deklarację dotycząca współpracy dwustronnej. Złożyli także kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Następnie w Kancelarii Premiera odbyła się sesja plenarna pod przewodnictwem premiera Morawieckiego oraz premier Szimonyte.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-21 13:32przez:
Opublikowano:2021-09-21 13:33przez: Anna Iwańczyk
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:1776

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.