Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Jakie choroby uprawniają do otrzymania zaświadczenia „Za życiem”?

Jakie choroby uprawniają do otrzymania zaświadczenia „Za życiem”?

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z  należytą starannością. W związku z powyższym to lekarz, na podstawie badania przedmiotowego pacjenta oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej, stwierdza czy choroba dziecka kwalifikuje się jako ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

W przypadku wątpliwości związanych z rozpoznaniem u dziecka ciężkiego i  nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lekarz upoważniony do wystawienia przedmiotowego zaświadczenia może skonsultować się z  lekarzem właściwej specjalizacji.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-08 17:59przez:
Opublikowano:2021-03-08 09:01przez: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Podmiot udostępniający: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Odwiedziny:11210

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.